2024. április. 28. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Szűz Mária Királynő – templombúcsú egyházmegyénkben

2021. augusztus. 20.

„Végül a Szeplőtelen Szüzet, aki mentes maradt az eredeti bűn minden szennyétől, földi életének végeztével az Úr testben és lélekben fölvitte a mennybe, és a mindenség királynőjévé magasztalta, hogy tökéletesebben hasonuljon Fiához, az uralkodók Urához, a bűn és a halál legyőzőjéhez.” – tanít a II. Vatikáni Zsinat.

Szűz Mária Királynő emléknapját XII. Piusz pápa rendelte el 1954. november 1-jén, a mennybevétel dogmájának kihirdetésének negyedik évfordulóján. A Boldogságos Szűz Mária királynőként való tisztelete többek között már Nazianzoszi Szent Gergelynél, Órigenésznél és Szent Jeromosnál is megjelenik.

Mikolai Szűz Mária Királynő Plébánia

A településen már a reformáció előtti időben is bizonyosan működött plébánia, azonban ez 1596-ban megszűnt. A katolikus megújulás korában ismét gyarapodó hívő közösség gótikus temploma a hitújításkor a protestánsoké lett, de később, egy 1748. évi kánoni vizsgálati jegyzőkönyv szerint ismét a római katolikusok használják.

A XIX. század elején az omladozni kezdő templomot 1832-ben lebontották. Az új templom építésének szándéka csak évszázados késéssel valósult meg. Az 1922. szeptember 10-én megválasztott első egyháztanács kérte a filia gondozásával megbízott szatmári ferenceseket, hogy havonként egyszer legyen szentmise Mikolán. A szentmiséket az állami iskola egyik termében mutatták be. 1923. május 20-án az Osztroviczky család telket ajánlott feltemplomépítés céljára. Az építkezést 1925. májusában kezdték meg Erdei Gyula építészmérnök tervei szerint, melyet később Szűz Mária Szent Szíve tiszteletére szenteltek fel.

A búcsúi szentmise augusztus 22-én, vasárnap, 11 órakor kezdődik, melynek szónoka Ft. Simon Attila püspöki titkár, ifjúsági- és ministránslelkész lesz.