2024. május. 20. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Urunk mennybemenetelének ünnepén tartják a szatmárnémeti Székesegyház és a krasznaterebesi templom búcsúját

2024. május. 7.

A Szatmári Egyházmegyében a Székesegyház, valamint a krasznaterebesi templom titulusa „Urunk mennybemenetele”. Krasznaterebesen május 9-én, 11.30 tartják a búcsúmisét Ft. Bíró Norbert kálmándi plébános szentbeszédével, a Székesegyházban pedig szintén áldozócsütörtökön, este 19 órától kezdődik a püspöki szentmise, itt Ft. Reszler Mihály, máramarosi főesperes prédikációjával.

A húsvét utáni negyvenedik napon emlékezünk Jézus mennybemenetelére, melyet magyar nyelvterületen áldozócsütörtöknek is nevezünk. 1918-ig ugyanis Urunk mennybemenetelének ünnepén zárult a húsvéti szentáldozás ideje. Innen ered az ünnepnap magyar neve: áldozócsütörtök. Jelenleg a húsvéti idő pünkösd vasárnapjáig tart, vagyis addig kell elvégezni az előírás szerinti húsvéti szentáldozást.

Az ősegyház a 4. századig az Úr mennybemenetelét Pünkösdkor, a Szentlélek eljövetelével együtt ünnepelte. Később, a Szentírás alapján, az ünnepet áthelyezték a húsvét utáni negyvenedik napra. A 12. századtól kezdve ehhez az ünnephez kapcsolódtak körmenetek, határjárások, és más vallásos cselekedetek, melyek a jó termést célozták.

Az Újszövetség három helyen is leírja Jézus Krisztus mennybemenetelét: Mk 16,14-19, Lk 24,36-52 és ApCsel 1,1-11. Az Apostolok Cselekedeteinek könyve így számol be az Úr mennybemeneteléről:

Első könyvemben, kedves Teofil, elbeszéltem, mi mindent tett és tanított Jézus egészen addig a napig, amelyen azután, hogy útbaigazítást adott a Szentlélek által kiválasztott apostoloknak, fölvétetett a mennybe. Szenvedése után sokféleképpen bebizonyította, hogy él: negyven napon át ismételten megjelent nekik, és beszélt az Isten országáról.
Egyszer, amikor együtt evett velük, megparancsolta nekik, hogy ne hagyják el Jeruzsálemet, hanem várjanak az Atya ígéretére, „amelyről – úgymond – tőlem hallottatok: Mert János csak vízzel keresztelt, de ti néhány nap múlva a Szentlélekkel fogtok megkeresztelkedni.” Az egybegyűltek erre megkérdezték: „Uram, mostanában állítod helyre Izrael országát?” „Nem tartozik rátok – felelte –, hogy ismerjétek az időpontokat és a körülményeket. Ezeket az Atya szabta meg saját hatalmában. De megkapjátok a Szentlélek rátok leszálló erejét, és tanúim lesztek Jeruzsálemben s egész Júdeában és Szamáriában, sőt egészen a föld végső határáig.” Azután, hogy ezeket mondta, a szemük láttára fölemelkedett, és felhő takarta el szemük elől. Amint merőn nézték, hogyan emelkedik az égbe, egyszerre két férfi termett mellettük fehér ruhába öltözve. Ezt mondták nekik: „Galileai férfiak! Mit álltok itt égre emelt tekintettel? Ez a Jézus, aki tőletek az égbe vétetett, úgy jön el ismét, amint szemetek láttára a mennybe ment.”