2024. április. 25. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Az igazodási pont mindig Isten személye – papi lelkinap a Szatmári Egyházmegyében

2022. március. 14.

Ft. Szabó József, az egri, Érseki Papnevelő Intézet spirituálisa tartotta egyházmegyénk lelkipásztorainak nagyböjti lelkinapját. József atya előadásaiban az LMBTQ mozgalom filozófiai és démonológiai alapjairól beszélt.

Három nap, három különböző helyszínen, Szatmárnémetiben, Nagybányán és Nagykárolyban vehettek részt a főesperességek papjai az idei lelkinapon.

Ft. Szabó József spirituális atya a vele készült interjúban kihangsúlyozta, hogy bár az idei témának elég kritikus a megítélése, ugyanakkor mindenképpen aktuális, hiszen a médiának is köszönhetően egyre nagyobb a teret nyer az LMBTQ propaganda.

„Mindenekelőtt értsük meg, hogy miről van szó: ez nem is mozgalom, hanem inkább egy ateista, materialista világnézet. Nem egy érdekvédelmi szervezet, hanem olyan valami, ami az embert ontológiailag szedi szét: gyakorlatilag elválasztja az embert az Istentől, elválasztja a személyt a nemiségtől, elválasztja egymástól a testet (a nemiséget) és a lelket. Tulajdonképpen megalázza az embert azáltal, hogy magától a lényegétől választja el. Már szinte missziós területen tevékenykedő, mint mozgalomban résztvevő aktivisták egészen erőszakosan akarják átalakítani a gondolkodást, szétverve a keresztény antropológiát és a családot.” – fogalmazta meg az előadó.

A keresztény ember hiszi és vallja, hogy az embert Isten a saját képére teremtette, férfinak és nőnek teremtette őket (vö. Ter 1,27). Tehát az igazodási pont mindig Isten személye. Jézus Krisztus a szabadító és a megváltó. Az Ő személyéhez kell kötődni, és gyakorlatban is megélni mindazt, amit tanít nekünk.

József atya kihangsúlyozta, hogy nem csupán politikai és emberi „mozgalomról” van szó, hanem szellemi harcról. Kiemelte, hogy ezzel kapcsolatban Ferenc pápa is imádságra buzdít és felhívja a hívők figyelmét, hogy ne becsüljék le, hanem bízzanak jobban az imádság erejében. A szentmise, a rózsafüzér és az egyéni imádságok mind ehhez a szellemi harchoz kellenek. „Szelíd eszközök ezek, de kegyelmi eszközök, melyekkel harcolni kell, hogy ezeket a támadásokat kivédjük és hogy az emberek ne essenek bele ebbe a csapdába.” – vélekedett a spiri atya.

„Aki engedelmeskedik az sohasem téved” – idézte Szent Maximilán Kolbe atyát az előadó, rámutatva, hogy a világ zajai közepette is szem előtt kell tartani a pápák és a Tanítóhivatal megnyilatkozásait. Az Egyház tanítása a házasságról, a férfi- és a nő vonatkozásában is Istentől van, és igaz. Fontos, hogy minden keresztény ember egyfajta referenciapontként tekintsen erre.

József atya megköszönte Jenő püspök meghívását, és szintén háláját fejezte ki, hogy részt vehetett a rekollekció első napjának délutánján megrendezett Erdélyi történelmi magyar egyházak püspökeinek találkozóján, amelynek témája az ukrajnai háborús helyzet volt. Megdöbbentő élmény volt számára az egyházak vezetőinek közös imádsága a Püspöki Kápolnában, és az elmondott egyéni imádságok mélysége. Szerinte ez a béke szempontjából minden más fegyvernél erősebb és hatásosabb.