2024. április. 28. Köszöntjük nevű látogatónkat.

Jézus Szentséges Szíve – templombúcsúk egyházmegyénkben

2021. június. 9.

A Jézus Szíve tisztelet az egyik legelterjedtebb és legkedveltebb áhítat, amely a társadalom erkölcsi megújulásával kapcsolatos vallási mozgalom. Nem elsősorban Jézus Krisztus élete, mind inkább benső világa és lelkisége kerül a keresztény szemlélődés középpontjába.

Az Egyházmegyei búcsú részleteiről ITT találnak bővebb információt.

Érkörtvélyes

Az érkörtvélyesi hívek kezdetben egy kápolnává alakított házban gyűltek össze, majd a ’90-es években saját templomot építettek, melyet 1996-ban szentelték fel Jézus Szíve tiszteletére.

A búcsúi szentmise június 11-én, Jézus Szíve napján 11 órától kezdődik. Az ünnepi szónok Ft. Dr. Román János Caritas vezérigazgató lesz.

Szatmárnémeti, Kálvária templom

A XIX. század közepéig a szatmári püspökök lakhelye és irodája a jezsuiták egykori rezidenciájában volt, melynek udvarára Hám János püspök kálváriát építtetett. A jezsuiták 1858-ban, másodszori letelepedésükkor kapták meg a templomot. A XX. század elején az eredeti kálváriadombot lebontották és új templomot építettek, melyet Boromissza Tibor püspök szentelt fel 1909 június 6-án. A szerzetesrendek feloszlatása után a templom a Székesegyház gondozása alá került.

A templomban vasárnap ünnepelnek búcsúi szentmisét 8 órától román nyelven, melynek szónoka Ft. Dr. Román János Caritas vezérigazgató; és 9:30-tól német nyelven. A német nyelvű szentmise, valamint a 11 órakor Szatmárnémeti főterén kezdődő szentmise szónoka Nm. és Ft. Cserháti Ferenc, a külföldi magyarok lelkipásztori ellátásával megbízott esztergom-budapesti segédpüspök.

Nagytarna

Nagytarna katolikus lakossága 1855 és 1864 között, a Munkácsról betelepült sváboknak köszönhetően, ugrásszerűen megnőtt, akik 1859-ben egy fakápolnát építettek a Boldogságos Szűz tiszteletére. A XX. század elején cipcerek érkeztek a faluba. 1904-re készült el a község új temploma, melyek Jézus Szíve tiszteletére szentelt fel Pemp Antal káptalani helynök.

Nagytarnán, a Halmi plébánia filiájában, június 11-én, pénteken 11 órakor kezdődik a búcsúi szentmise. Az ünnepi szónok Ft. Simon Attila püspöki titkár, ifjúsági- és ministránslelkész.

Tiszaveresmart

A tiszaveresmarti görög- és római katolikus hívek 1923-ban közösen építettek egy fatemplomot, majd 1959-ben a római katolikus új templomot építettek Jézus Szentséges Szíve tiszteletére. Jelenleg rónaszék filiája.

A búcsúi szentmise június 11-én, pénteken este 18 órakor kezdődik. Szónok Ft. Fanea József a Nagybányai Szentháromság Plébánia segéd-lelkésze.