2024. május. 20. Köszöntjük nevű látogatónkat.
2024. május. 20.

A Szatmári Római Katolikus Egyházmegye szerepe az oktatás-nevelésben

Az oktatás és nevelés kiemelt szerepet játszik a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye missziójában. A több évszázados szatmári egyházi oktatásnak a kommunista államhatalom berendezkedése a felekezeti oktatás megszüntetésével vetett véget. Az 1989-es változások újra lehetővé tették az egyházi oktatási intézmények működését. 1991-ben Reizer Pál szatmári püspök kezdeményezésére alakult meg Szatmárnémetiben a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, mely az egyházmegye nagy püspökének, Hám Jánosnak (1827-1857) a nevét viseli. Az intézmény nem csupán oktat, hanem nevel is, szorosan követve az állami jogszabályokat és az egyházi tanításokat. Kezdetben líceumi oktatást biztosított, 2000-ben indult el az 5-8. osztályok képzése, 2004-ben az alsó-tagozatos oktatás, 2005-ben pedig az óvoda. 2017-től szakács/pincér és autószerelő/automatizálási technikus szakterületeken is képzik a fiatalokat. Az aktuális tanévben 75 pedagógus segíti a tanulásban és az életre való felkészülésben az intézményhez tartozó 807 gyermeket.

2024. május. 18.

Május 17-én emlékezik meg az egyház Boldog Scheffler Jánosról, Szatmár vértanú püspökéről. Ezen a napon az egyházmegye minden templomában az ő segítő közbenjárását kérték.

2024. május. 16.

A Romániai Katolikus Püspöki Konferencia tavaszi gyűlést tartott Nagyváradon 2024 május 13-15 között. Alább közöljük a konferencia sajtóközleményét és a választásokra való buzdítást.

2024. május. 15.

Jézus mennybemenetele után a Szentlélek leszállt Szűz Máriára és az apostolokra. Ezt az ünnepet nevezzük Pünkösdnek, amely a görög "pentekosztész" szóból ered, jelentése "ötvenedik", mivel a húsvét utáni ötvenedik napon van.